Artrit Tedavisi

Admin

| 27.01.2015 |

PRP (Trombositten Zengin Plazma)

Trombositten zengin plazma tedavisi olarak bilinen PRP, diz kireçlenmeleri, dizde kıkırdak hasarlanmaları, kıkırdak aşınmaları, aşil tendiniti vb. hastalıklarda kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem özetle, hastadan alınan kanın özel bir tüpe konularak bir dizi işlemden geçirilmesi sonrası sonra elde edilen trombositten zengin plazmanın, aynı hastaya enjekte edilmesi durumudur.

Eklem içi kayganlaştırıcı sıvı enjeksiyonu tedavisi

Bu prosedürde, eklem sıvısında doğal olarak bulunan hiyalünorik asit adındaki jelimsi bir sıvı diz eklemine enjekte edilir. Bu madde kemiklerin birbirleri üzerinde düzgün bir şekilde hareket edebilmesi için kayganlaştırıcı yağ görevi görür. Bu prosedürün, diğer ameliyat dışı yöntemlere cevap vermeyen hastalarda da ağrıyı azalttığı görülmüştür. Teknik ilk kez Avrupa ve Asya’da uygulanmıştır.

KMP’ler (Kemik Morfojenik Proteinleri)

Hepimizin vücudunda yeni kemiklerin büyümesini sağlayan proteinler vardır. Bunların en yaygın türlerinden biri kemik morfojenik proteinleridir. Sağlam omurga füzyonu oluşturmak için kullanılan KMP’ler günümüzde yaygın bir doku nakli seçeneği olarak kabul edilmektedir. Çok güçlü kemik oluşumu sağlayan KMP’lerin kullanımında dikkatli olunması gereklidir. Kemik morfojenik proteinlerinin kullanımında dönem dönem çok fazla kemik oluştuğu gözlemlenmiştir.