Sağlıklı Eklemlere Sahip Olmak Sizin Elinizde!

Admin

| 13.07.2014 |

Eklemlerinizle ilgili problemleri ya da ağrıları tedavi için seçilen tıbbi yöntem ne olursa olsun eklem sağlığınızı korumak öncelikle sizin elinizde!

Vücüdumuz değişen çevre koşullarına uyum sağlamak için sürekli bir cevap mekanizmasına sahiptir.  Bu cevap temel olarak 3 sistem ile sağlanır: 

Sinir sistemi, immun sistem ve hormonal sistem. Sağlıklı olmak bu 3 sistemin düzenli ve sistemli çalışması ile uyumludur. Bu sistemlerdeki bozulmalar hastalıkları ve sağlık problemlerini de beraberinde getirir.

Yaşlandıkça, vücudumuz uyum yeteneğini kaybeder. Bu nedenle sağlıklı yaşam için doğru yaşam şekli daha önemli hale gelir. İşte size sağlıklı eklemler için küçük öneriler:

 

  •        Sigara İçmeyin       Eğer sigara kullanıyorsanız onu bırakmak sadece eklem sağlığınızı korumak için değil genel sağlığınız içinde atacağınız ilk adımdır.

  •        Sağlıklı Beslenin      Sağlıklı beslenmek kilo dengenizi korumanızı sağlar. Aynı zamanda inflamasonu tetikleyebilen şeker, yüksek yağ ive koruyucu madde içeren gıdalrdan uzak durum.

  •        Düzenli Uyku       Uyurken vücudunuz yenilenir. Uyku yenileyici ve canlandırıcıdır. Hergece en az 8 saat düzenli uyku önerilmektedir.

  •        Hareketli Olun      Kaslarınızın, bağ dokunuzun ve tendonlarınızın zayıflamasını istemiyorsanız hareketli olmak hem genel sağlığınız hem de eklemleriniz için çok önemlidir. Klinik    araştırmalar ciddi osteoartriti olan hastalarda bile orta derecede hareketin yarar sağladığını göstermiştir.

  •       Hormon seviyelerinizin kontrol ettirin Eğer tiroid seviyeniz ya da testeron seviyeniz düşük ise ya da östrojen/projesteron seviyeleriniz normal sınırlarda değil ise vücudunuz iyileşme yeteneğini kaybedebilir.   Bu nedenle genel sağlık kontrollerinizde eklem sağlığınız için hormone seviyelerinize de baktırmayı ihmal etmeyin. 

  •       Sağlıklı bir kiloda kalın Aşırı kilolu olmak eklemlerinize bir yük ve stress olmanın ötesinde eklemlerinizi etkileyecek olan diyabet, yüksek kolesterol,  yüksek tansiyon, gibi diğer hastalıkların   oluşması için de bir risk faktördür. Eklem harabiyetiniz varsa ve tıbbi bir tedavi gerekirse aşırı kilolu olmak tedavi sonuçlarını da etkileyebilir ve tedaviye daha düşük   oranda yanıt alınabilir.