Ortopedi ve Ergonomi

Admin

| 24.08.2012 |

Ortopedi ve Ergonomi, özellikle araba kullanırken pozisyonunuzun rahat olması açısından çok önemlidir. Oturma pozisyonunuz ve direksiyon tutuşunuzun ayarlanması ortopedi açısından önemli faydalar oluşturmaktadır. Araba kullanımı esnasında pozisyon hiç önemli değilmiş gibi gelse de çok önemlidir. Son yıllarda nerdeyse tüm araba reklamlarında koltukların ergonomik olduğundan ve arabaların bel problemlerinin önüne geçecek ilave sistemlerin bulunduğundan bahsedilir. 

Yeni araba dizaynlarında yandan destekli koltuklar yaparak, oturuşu en rahat hale getirmeye çalışıyorlar. Sizin arabanızda bu destekler yoksa, araba kullanırken en azından belinizin bulunduğu bölgeye ince bir yastık koyun. Sadece uzun yolculuklarda değil, gün içindede bu sizin çok rahat etmenizi sağlayacak.

Direksiyon Ayarlayın

Arabanın koltuğunu ve direksiyonunu kendinize göre ayarlamanız da çok önemlidir. Araba koltuğunu yatırma alışkanlığından kurtulun. Mümkün olduğu kadar dik oturun. Direksiyonla aranızdaki mesafeyi şöyle ayarlayın:
İşe araba kullandığınız koltuğa dik oturarak başlayın. Koltuğunuzun açısı 70 dereceden fazla yada aşağı olmamalı. Yni dirsekler dümdüz pozisyonda, gergin pozisyonda yada dirsekler bükük halde araba kullanmayın. Arabanın arkasında yolculuk yapıyorsanız ya da uzun bir araba yolculuğu sizi bekliyorsa mutlaka 2 saatte bir 20 dakika mola verin. Arabanın neresinde oturursanız oturun kalça ve diz eklemlerinizin sağlığı için kalkıp 20 dakika dolaşın. Bu bütün dünyada kabul edilmiş bir kuraldır.

Arabaların arkasındaki kafa destekleri güvenlik açısından son derece önemlidir. Bunu araba kullanırken boyna destek yapmak hiç doğru değildir. Araba kullanırken kafanızı oraya yaslamaya çalışmayın. O kısım kafa koymak için değil, önden çarpmalar da başın geriye doğru gitmesini engellemek içindir. Öndede emniyet kemeri bu işlevi görür. Unutmayın ki; küçük kazalar bile Boynunuzda ciddi sorunlar olmasına neden olabilir.