Artroz Belirtisi ve Tedavisi

Admin

| 14.12.2012 |

Artrozun en önemli göstergesi ağrıdır. Ortopedi de farklı tip artrozlar vücudun farklı yerlerini etkileyebilir ve ağrıyla birlikte ateş, kilo kaybı, kasıntı, döküntü, deride kızarıklık ve eklem şişliği yaratabilirler. Bu belirtiler başka hastalıklarda da kendini gösterebileceği için bir doktora gidip, doğru teşhisi ve tedaviyi görmek şarttır.

Artrozun; teşhis edilen seviyesine göre çok çeşitli tedaviler önerilmektedir. Başlangıç seviyesindeki bir durumda kasları kuvvetlendirmek ve düzenli egzersiz yapmak, eklem çevresindeki dokuların güçlenmesine ve eklemleri destekleyip kıkırdak dokunun yükünün hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Egzersiz yapmanın yaratabileceği en büyük risk ise; bilinçsiz yapılan ve hastalığın ilerlemesini tetikleyen hareketlerdir. Dolayısıyla bu konuda bir fizik tedavi uzmanının yardımına başvurmak çok önemlidir. Egzersizin, tedavi programının sadece bir parçası olduğu unutulmamalıdır.

Doğru bir tedavi programının diğer aşamaları ise doğru bir teşhis, hastalık hakkında bilgi sahibi olmanız, eklemleri doğru kullanmanız ve gerektiği takdirde cerrahi girişimlerdir. Çoğalan vaka sayısıyla korele olarak bu konuda yapılan araştırmalar da artmış yeni tedavi yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bu son yöntemlerin başında belki de kıkırdak dokunun yenilenmesini sağlayacak ve bu soruna kökten bir çözüm getirecek olan mezenşimal kök hücre tedavisi gelmektedir.