Kök Hücre Üretimi

Admin

| 30.09.2014 |

Kök hücre iki teknikle elde edilerek uygulanır. Birinci teknik hasta ameliyathaneye alındığı gün elde edilen kök hücrenin aynı gün tekrar hasta geri verilmesi tekniği, diğer ikinci teknik ise laboratuar tekniği denilen kök hücre kültür tekniği vardır. İkinci yöntemle elde edilen kök hücre 3-4 hafta sonra kullanılır.

Birinci teknik için  kişinin yağ dokusu ya da kemik iliği kullanılır. Ameliyathane ortamında hastadan enjeksiyon ile kemik iliği alınır ve 25-30 dakikalık bir işlemden sonra kemik iliğindeki kök hücre ayrıştırılır. Bu işlem yapılırken elde edilen tüm hücreler saf kök hücre olmaz. Örneğin dokuda 2 milyon hücre var ise bunun 100-150 bin’i sadece kök hücre olabilmektedir. Bu hücreler ayrıştırıldıktan sonra hastaya kullanılır.  Ayrıca yağ dokusundan da liposuction denilen yöntemle 150-300 cc kadar yağ dokusu alınır. Özel sistemlerle yaklaşık 1.5 saat süren bir işlemle ameliyathane de kök hücreler diğer hücrelerden ayrıştırılır. Aynı gün yine hastaya uygulanır.

İkinci teknik kültür kök hücreleri elde etmek için kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde elde edilen tüm hücrelerin %100’ü saf kök hücredir. Yani 50 milyon hücre elde edilmiş ise bu hücrelerin hepsi kök hücredir. Bunu yapmak için kemik iliği, yağ dokusu ya da sinovyum dokularından alınan hücreler  soğuk zincir denilen özel yöntemlerle laboratuara gönderilir. Laboratuarda alınan dokudan kök hücreler ayrıştırılır ve sonra üretilmeye başlanır. Doktorun talep etmiş olduğu hücreler parti parti istenilen adette üretilir. Bu üretim süreci 3-4 haftada gerçekleşir.

Üretilen kök hücreler doktorun uygulamak istediği uygulama yöntemine gore hazırlanarak doktora iletilir. Örneğin enjeksiyon edilebilecek formda ya da membran kollajen denilen formda hazırlanabilir. Bu durumda hazırlanan kök hücre ihtiyaö duyulan eksik olan örneğin kıkırdak yapımında kullanılacaksa o bölgeye yapıştırılarak kullanılabilmektedir. Kullanıldığı doku bölgesinde üretilen kök hücreler aktif hale gelmeye başlar.


Referans: Prof.Dr.Işık  Akgün Kök Hücre röportajı, 23.Ağustos.2014