Kök Hücre Türleri

Admin

| 30.09.2014 |

Kök hücre her dokunun temel hücresidir. Ama her dokunun kendi ismi ile anılan örneğin kıkırdağın kondrosit hücresi ya da kemiğin osteoplast hücresi olduğu gibi bir de dokuların bütün bunları yapan ana hücresi vardır. Buna KÖK HÜCRE denir. 

Kök Hücre, anlam itibari ile farklılaşma  gösterebilen, değişim gösterebilen ve istenilen dokuya dönebilen hücre demektir. Dolayısıyla vücudun tüm dokularının temelinde kök hücre mevcuttur.  Bu kök hücrelerin değişim gösterebilme özellikleri nedeniyle tedavilerde kullanılabilme şansları vardır. İki türlü kök hücre vardır: Birinci tür çocukların saklanan kordon kanlarından elde edilen Embriyonik Kök Hücredir. İkinci tür ise yetişkinlerde olan Erişkin Kök Hücre dir. 

Şu anda tedavi amaçlı kullanılan kök hücreler erişkin tip kök hücrelerdir. Embriyonik kök hücre araştırmaları devam etmektedir. Amerika’da izinli olarak devam eden bu çalışmaların şu anda Türkiye’de yapılması yasal değildir. Bunun da temel nedeni embriyonik kök hücrenin kanser yapmasıdır. İstenilmediği kadar doku büyüklüğüne neden olabilmektedir.  Teratom denilen istenmeyen doku gelişimine neden olaraka kanser gelişimine olanak sağlayabilmektedir. Gelecekte bu istenmeyen etki ortadan kaldırılabilirse asıl kök hücre tedavilerinin başarısı embriyonik kök hücreler ile elde edilebilir. 


Referans: Prof.Dr.Işık  Akgün Kök Hücre röportajı, 23.Ağustos.2014