Sağlıkta İlk Twitter'da Canlı Soru-Cevap Etkinliği

Admin

| 1.10.2012 |

Ortopedi ve Tramvatoloji Uzmanı Prof.Dr.Işık Akgün 26 eylül çarşamba günü 16:00 17:00 arasında, PortalGrup Healthcare teknik desteği ile Türkiye de bir ilke imza attı. Akgün, sosyal paylaşım sitesi Twitter aracılığıyla "Twitter Canlı Soru-Cevap" etkinliği düzenledi . Katılımın yoğun olduğu etkinlikte #drisikakgune sor hashtagi ile sorularını soran kullanıcıların memnuniyeti sağlandı. Akgün; ilerleyen zamanlarda böyle etkinliklerin artacağını ve takipçileriyle Twitter üzerinden yeniden buluşacğını vurguladı.
Ortopedi hakkında sorulan ve cevaplanan tweetlerden bazıları;Muhammed GEZER 

@drisikakgun Re-step hakkında bilginiz var mı?

Işık Akgün ‏@drisikakgun

İyi günler. Re-step hakkında tecrübem yok ancak re-step bir ayakkabı modeli olup altında dört motor reseptor ile yürüme esnasında hatalı basmaları algılarayak kişinin doğru yürümesini sağlamasıdır. 

 

Ata İsmet Özçelik

@drisikakgun #drisikakgunesor Hocam merhaba, 1.5 yıl önce ayak tarak kemiği civarında darbe sonucu sakatlandım, şimdi üzerine basınca ağrı yapıyor, MR'da temiz çıktı 3-4 doktor gördüm, fizik tedavi 10 seans gittim fayda etmedi, ne önerirsiniz?

Işık Akgün ‏@drisikakgun

İyi günler. öncelikle emarda herhangi birşeyin olmaması sorun olmadığını göstermez. bu tramva tetikleyici olup sizde mevcut olan bir deformite veya problemi tramva tetiklemiş olabilir ve bu devamlı hale gelmiştir. Ayak şeklinize bakılırak gerekli tedavi önerilebilir. Tabii ki klinik değerlendirme çok önemli.

 

Bengi Gökgöz 

@drisikakgun #drisikakgunesor sol dizimin 1 aydır zamanzaman acıma oluyor ve yürürken sanki tıkırtı geliyor.Ve dümdüz uzatamıyorum gittiğim doktor zorlamışsındır deyip muayene dahi etmedi. oysa eminim içten bir şey var.

Işık Akgün ‏@drisikakgun

İyi günler. Kitlenme tarif ediyorsunuz. Diz içinde mevcut bir problem menüsküs yırtığı veya kıkırdak parçası bunu yapabilir. En kısa sürede doktora gözükmenizde fayda var. 

 

Ali Debreli 

@drisikakgun #drisikakgunesor Hocam Futbol oynarken topa vurduğumda kemik kısmında dayanılmaz bir acı hissediyorum acaba neden ?

Işık Akgün ‏@drisikakgun

İyi günler ayağınızda mutlaka bir problem vardır en yakın zamanda bir doktora gösterin.

 

Ayşe Tuğba Yiğit 

#drisikakgunesor Masa başı bir işim var.ortopedik bel yastıklarından kullanıyorum ancak yine de belim çok sık ağrıyor. Önerileriniz neler?

Işık Akgün ‏@drisikakgun

İyi günler. Mutlaka bel ve karın adelelerini kuvvetlendirici egzersiz yapmanızı ayrıca en az haftada 2 gün sırtüstü yüzmenizi öneririm.

 

Göksel Gökhan GÖRKEM ‏

#drisikakgunesor merhaba hocam. Eşim 33 yaşında. Bu yaz kasık ağrısı ile doktora başvurduk. Yarı kalça çıkıklığı nedeniyle kemik erimesi teşhisi konuldu. Daha önce hafif şiddette ve kasıkta olan ağrı biraz şiddetlenerek, kalça bölgesine kaydı.

Işık Akgün ‏@drisikakgun

İyi günler. Çocukluk çağında teşhis edilmemiş yarı kalça çıkıklıkları ileri yaşlarda ve doğumlardan sonra ağrıyla ortaya çıkabilir. Tedavi edilme imkanı var.

 

Göksel Gökhan GÖRKEM ‏

#drisikakgunesor eşim için kök hücre yöntemiyle kalça kıkırdak onarımı mümkün olabilir mi? Önerileriniz nelerdir?

Işık Akgün ‏@drisikakgun

Kemik erimesiyle kıkırdak problemi farklı şeylerdir. kemik erimesi farklı tedavi edilir. Kök hücre tedavisi söz konusu değil. Eğer sorun kıkırdak problemiyse çeşitli tetkitlerden sonra tedavi yöntemine karar verilebilir.