Rejeneratif Tıp ve Kök Hücre Açıklaması

Admin

| 13.08.2014 |

Rejeneratif Tıp yani Yenileyici Tıp,  klasik tedavi yöntemlerinin üstüne yeni bir avantaj sağlamıştır.

Tüm hastalıklarda artık tedavi, hasta dokunun kendi orjinal dokusu gibi biyolojik yöntemlerle onarılmasi esasına dayanır.

Biyolojik tedavi Rejeneratif Tıpta en önemli unsurdur ve tedavide hastanın sağlam hücrelerini kullanma esasına dayanır.

Hücresel tedavi çeşitli şekillerde yapılmaktadır: Kandan elde edilen,kemik iliği, yağ dokusundan, adaleden ve eklem içi sinovyal dokudan elde edilen hücrelerin çeşitli şekilde ayrıştırılması,  üretilmesi ve uygulanmasıdır.

Hücresel tedavide kullanılan hücre tipleri ise trombositler, diğer doku hücreleri ve kök hücreleridir. Kök hücresi tüm doku ve organların temel hücresidir ve bulunduğu ortama görede değişiklik göstererek uygulandığı organın karakterini alır.

Bugün tüm dünyada kök hücre uygulamaları çok güncel hale gelmiş ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

En çok ortopedi alaninda kıkırdak problemlerinde, plastik ve estetik cerrahide dolgu maddesi olarak, yanık dokuların iyileştirilmesi ve gençleştirmede, kardiyolojide myokard adalesinin yenilenmesinde, bacaklarda dolaşım bozukluğunun düzeltilmesinde, diabetik ayak yaraları ve iyileşmeyen atonik yaraların tedavisinde, meme estetiği ve meme kanseri ameliyatlarından sonra yeni meme yapılmasında kullanıldığı gibi yakın bir gelecektede araştırmaları bitmiş olacak olan ürolojik, nörolojik hastalıkların ve göz, cilt, vitiligo hastalıklarının tedavisinde de kullanılacaktır.

Ülkemizde bu yeni ve çağ atlatan tedavi yöntemlerinin uygulanacağı bir merkez olarak Rejeneratif Tıp, Kök Hücre Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır. Hastalarımızın bu merkezde bahsedilen hastalıklarının tedavisi için gerekli girişimler yapılabilmektedir.