Kireçlenme Kökten Tedavi Ediliyor

Admin

| 9.08.2012 |

  • Kireçlenme konusunda Prof.Dr Işık Akgün ve ekibi Türkiye’de bir ilke imza attı. İlk kez kıkırdak tedavisinde kök hücreyi kullanmaya başladı. 1.5 ayda dokuz kişiyi sağlığına kavuşturdu. Akgün bugüne kadar çok çeşitli kıkırdak tedavi yöntemlerinin denendiğine işaret ederek ; “Tedavi yöntemlerinin hepsi belirli düzeylerde kıkırdak etkili yöntemler olarak kullanıldı. Ancak sonuçta oluşan kıkırdak maalesef orijinal kıkırdak gibi olmadı ve bir süre sonra bozulmaya başladı. Yeni arayışlar içine girildi. Bunlardan bir tanesi de hücre üretimi oldu. 1994’te İsveçli bir doktor tarafından kişilere özel kültürler oluşturuldu. Sağlam kıkırdaktan yarım santimetrelik bir parça alındı. Laboratuarda izole edilen kıkırdak hücreleri çoğaltılmaya başladı. Bu hücreler cerrahi girişimle kıkırdağın problemli olan yerine konuldu.” Türkiye’de ilk defa kök hücre ile kireçlenmeye son verecek yöntemi kullanmaya başladı.


    Prof.Dr.Akgün ilk olarak İsveç’teki gibi kıkırdak hücresi olan kondrosit kültür oluşturulması için çalıştıklarını ifade ederek şu noktalara değindi ;”Hastalardan biyopsi ile aldığımız kıkırdakları laboratuvara gönderdik. Burada 3 ila 5 hafta içerisinde hücreler üretildi. 72 saat içerisinde hastaya uygulandı. Kıkırdağın olmadığı bölgeye bu skafoldu uyguluyoruz. Uygulamada bazen dikiş koyuyoruz bazen yapıştırıcı koyuyoruz. Sonra 6-8 hafta hareketleri serbest bırakarak basmama ya da destekli basma ile hastayı izliyoruz. Burada orijinal kıkırdak hücreleri ile vücuttaki orijinal kıkırdağa yakın kıkırdak oluşuyor.


    Akgün yöntemin bugüne kadar 9 hastaya uygulandığını ifade ederek kök hücre yöntemini 15-45 yaş arasındaki kişilere ve 2 santimetrakarelik eksikliklerde uyguladıklarını bildirdi.